Srpen 2017

Krakow - město králů a jednoho draka

12. srpna 2017 v 20:06 | Já |  Polsko
Jelikož ráda cestuji a poznávám nová města a místa, tak jsme jednoho horkého dne zavítaly i do Krakowa - druhého největšího města Polska. Cesta nám zabrala cca 2 hodiny času klimatizovaným autobusem. Po té nás čekala návštěva zahrady Jagelonské univerzity, která nám připomínala klasický městský park. Potom jsme přešly přímo do centra Starého města, kde se zrovna konal festival: "pyrožků" a tak tam byla spousta stánků a lidí.
Nastala čas oběda a před námi se objevila Florintská brána, která patří mezi symboly města Krakowa. U té jsme pojedly a pak se přesunuly k Wawelskému hradu. Ten pochází patrně z 11.století. Původně románský hrad, dnes gotický tvoří celkem 4. křídla obklopující vnitřní dvůr. Součastí komplexu hradu je i katedrála svatého Stanislava a svatého Václava, korunovační kostel a pohřebiště polských králů a dalších osobností. Hrad v první polovině dvacátého století sloužil jako sídlo polských prezidentů a dnes tam zůstalo jenom muzeum- V 17.století byl hrad sídlem králů Polska, jelikož Krakow bývalo kdysi hlavní město. Hrad je také spojován s tzv. "wawelským drakem" váže se k tomu legenda, proto si mnoho turistů vozí domů plyšového dráčka.K naší procházce také patřilo podívání se do zahrady Jagelonské univerzity.

muzeum Pivovarnictví - Žywiec

10. srpna 2017 v 7:13 Polsko
Tak jednoho krásného víkendového odpolledne za mnou přijeli na návštěvu mí rodiče a byli jsme se podívat v muzeum Pivovarnictví v Žywiecu. Jedná se o největší muzeum Pivovarnictví v Polsku. V muzeum nejsou typické exibice se stáží, ale mají je organisované pro oči návštěvnííků.
Můžete zde vidět například historii Pivovavrnictví, :zrna ječmene a chmelový kužel vystavený ve velkých skleniccích. model Archduke Brewery z 19 a 20.století anebo tu objevujete rekonstrukce a ulici z 19.století. Za odměnu na návštevníky čeká restaurace v Art deco stylu s ochutnávkou místních výrobků.

Muzeum Miejskie w Žywcu

6. srpna 2017 v 20:15 | Já |  Polsko
Jednoho krásného odpoledne jsme si udělaly výlet do městského muzea v Žywiecu, které vzniklo v roce 1936.

STARÝ ZÁMEK MIASTA ŽYWCA
Zahrnuje tradici a historii města Žywieca. Můžete zde shlédnout staré předměty a věci z 16 a 18.století. Kronika Žywiecu byla napsána v roce 1704 spisovatelem Komoniecki. Kopie šatů jsou v renesančním a barokním stylu a obrazy s interiéry byly zrekonstruovány malířem J.K. Olpiňski.Vzhled zámku představuje Habsburskou rodinu, která v Žywiecu byla velmi oblíbená, protože jako jediná za války nespolupracovala s Němci.


Žywiecky park Etnograficzsky - moje pracoviště

5. srpna 2017 v 9:06 | Já |  Polsko
Dovolte, abych Vám představila moje pracoviště. Stal se ním - Žywiecky Park Etnograficzsky ve větší polské vesnici - Šlemieň.
Jedná se o nejmladší typ skanzenu v Polsku a ve třetím Slezsku. Mapuje systém rozvoje měst a venkova a Beskyd. Obsahuje 17 historických objektů v oblasti 6ha. Návštěvníci zde mohou obdivovat například: škollní budovu z roku 1900, chaty s unikátními detaily provedené ve stylu řezbázské tyrolské Alpy anebo dům z roku 1901 postavený v muzea Valašska.

Ubytování

4. srpna 2017 v 7:42 | Já |  Polsko
Ubytování je moc krásné. Bydlíme ve větším dřevěném domečku u polských partnerů.
Pokoj mám sama pro sebe a k dispozici veškeré zařízení jako je varná konvice, pračka, šporák, atd...

Cestování

3. srpna 2017 v 20:48 | Já |  Polsko
Tak po dlouhé době jsem se opět vydala na cesty. Překvapený Mou cílovou stanicí byla trochu větší polská vesnice Šlemieň.
Cesta byla složitější. Čekalo mě několik přestupů a střídání dopravních prostředků. Například: auto - vlak - vlak - bus - auto.
Cesta trvala několik hodin a byla uskutečněna i s mezičasy a přestávkou na jídlo. Dala jsem si oblíbenou pochoutku - gofry. V příloze přikládám obrázek se Žywieckou vodou. Usmívající se